Pies rasowy – pinczer średni

Psy te są przodkami innych, bardziej znanych pinczerów. Jest to stara rasa, która pochodzi od niemieckiego czworonoga bibarhund, żyjącego w VII wieku i tannera z XIV wieku. Psy w tym typie skrzyżowano z black and tan terrierami i otrzymano wszechstronnego szczurołapa, nazwanego rattenfanger. Nazwa została później zmieniona na pinczera. Przez wiele stuleci zwierzęta pracowały przy stajniach i tępiły gryzonie. Znów pojawienie się psich wystaw spowodowało zwiększone zainteresowanie rasą i w 1884 roku sporządzono wzorzec. Po wojnach światowych rasa prawie wyginęła. Odtworzono ją, ale nie zyskała takiej popularności, jak jej kuzyni: pinczer miniaturowy i doberman.

Oto cechy zewnętrzne, które są charakterystyczne dla tej rasy:

a). uszy: wiszące w kształcie litery „V”, załamane.
b). głowa: mocna, wydłużona, kufa w kształcie tępego klina.
c). szata: krótkie, gęste, lśniące, przylegające oraz gładkie włosy.
d). oczy: owalne, ciemne, o przylegających i czarnych powiekach.
e). ogon: sierpowaty lub szablasty.
f). umaszczenie: czarno-podpalane lub jednolicie rude aż do ciemnych odcieni, czerwień jelenia.
g). wysokość: 45-50 cm.
h). waga: 14-20 kg.
i). wielkość: średni.

Jest to średniej wielkości elegancki pies o atletycznej i kwadratowej sylwetce. Lekki, zwinny i silny, a także bardzo wytrzymały. Porusza się harmonijnie, pewnie, z długim wykrokiem. Podczas ruchu mięśnie są dobrze uwydatnione. Ma niezwykle wrażliwe zmysły. Jest dobrym stróżem oraz niewielkich rozmiarów czworonogiem, co czyni z niego idealnego psa towarzyszącego.

Co można powiedzieć o temperamencie tego psa?

Jest bardzo towarzyski i pragnie być wszędzie tam, gdzie jego opiekun. Najbardziej lubi aktywne i wspólne spędzanie czasu oraz zabawy. Toleruje dzieci, jeśli nie robią mu krzywdy. Szybko się frustruje i nudzi, więc szkolenie wymaga wiele cierpliwości, ale jest inteligentny i łatwo się uczy. Ma silny instynkt łowiecki – jeśli zwietrzy gryzonia, z pewnością go wytropi i dopadnie. Ponadto ma rozwinięty instynkt terytorialny i może alarmować, kiedy pojawią się goście lub przegonić obcego psa, który za bardzo się zbliży. Nie ma tendencji do zaczepek, jednak może się wdawać w bójki ze względu na twardy charakter. Jest niezwykle odważny i zadziorny, nie szczeka bez potrzeby. Wymaga sporo ruchu, może trenować sporty kynologiczne, wymagające szybkości lub zwinności.

Pinczery mają mnóstwo energii, ale szybko tracą zainteresowanie, dlatego też trzeba im ciągle zapewniać rozrywkę. Wymagają codziennych spacerów i dawki wrażeń umysłowych. Jest to zdrowa rasa, która nie jest podatna na żadne choroby genetyczne. Zalecane badania: biodra, oczy.

Pies rasowy – ogar polski

Co można powiedzieć o pielęgnacji tego psa?

Jest łatwa – psa wystarczy przetrzeć lub wyszczotkować od czasu do czasu i wykąpać w razie konieczności. Na wygląd sierści ma wpływ odpowiednie żywienie, bogate w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazane jest również przycinanie pazurów raz na kilka miesięcy czasu.

Dodatkowa uwaga – długość życia tej rasy psa waha się między 12-15 lat.