Wydłużona Żywotność Lepsze Samopoczucie Dobre Kontakty z Innymi To Daje Nam Przyroda

Każdego dnia walczysz o wydłużenie żywotności, skrócony czas powrotu do zdrowia po chorobie, obniżenie ciśnienia krwi, niższego tętna, szczególnie za pomocą badań naukowych z obszaru medycyny. Możesz ten etap wspomóc również dzięki naturze, jest ona bogata w składniki i minerały pomagające człowiekowi przetrwać. Osoby, które nie doceniają tego wpływu, mogą być bardziej narażone na różne choroby.
Człowiek mieszka na różnych ternach: w pełni zielonych, zabudowanych ale z dużą ilością drzew, bardzo zurbanizowanych, gdzie trudno szukać zieleni, wszystko to wpływa na jego samopoczucie, podejmowane decyzje i działania. Przyroda wpływa na funkcjonowanie człowieka i nie da się temu zaprzeczyć. Środowisko naturalne pozwoliło człowiekowi osiedlić się i budować na jego gruncie własne tereny. Poświęciło kawałek siebie dla człowieka. Naukowcy od lata badają jak natura wpływa na człowieka, jego myśli, jego skórę i ciało. Badanie odbyło się za pomocą porównania osób, które żyją w mocno zurbanizowanych warunkach oraz tych żyjących w naturze.
„Mierzony jest również czas ekspozycji na środowisko naturalne i bada się, czy ten czas ekspozycji wpływa na funkcjonowanie naszego ciała i umysłu” – wyjaśnia naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego.
Osoby lubiące naturę i przebywające na niej przez długi czas dziennie uważają, że ich lepsze zdrowie fizyczne wynika z przebywania na świeżym powietrzu, jak wynika z twierdzeń osób narażonych głównie na środowisko zurbanizowane osoby żyjący w naturze powinni mieć lepszą kondycję.
Osoby, które lubią naturę w postaci trwa i roślin oraz naturę wodną zdecydowanie bardziej uważały się za osoby zdrowe. Z badań wynika, że człowiek uznaje środowisko naturalne za czynniki wpływające na dobre samopoczucie i zdrowie fizyczne. Jeżeli mieszkamy bliżej takich terenów jak lasy, jeziora, rzeki, parki, to mamy więcej dobrych dni w kalendarzu.
Badania pokazują, że wydłuża się średnia długość życia u tych osób, które przebywają na łonie natury zdecydowanie dłużej, co dziennie po kilka godzin.
Badania wykazały również, że osoby, które mają kontakt z naturą dochodzą do siebie, po chorobie, w zdecydowanie szybszym tempie, od osób, które nie mają kontaktu z naturą. Osoby, które przebywają w szpitalach i widzą za oknem zieleń, tereny roślinne i wodne, zdecydowanie mniej wzywają do siebie lekarzy i pielęgniarki na interwencje medyczne. Osoby, których szpital był na mocno zurbanizowanym terenie, mieli gorsze wyniki i dochodzi do siebie dużo dłużej. Tak samo wyniki wyglądają co do czasu rekonwalescencji po operacji.
Osoby, które mają większy kontakt z naturą zazwyczaj proszą o mniej środków przeciwbólowych, ponieważ odczuwają oni mniejszy ból. Jedną z największych ciekawostek medycznych jest fakt, że osoby mające raka ale przebywające na terenach zielonych, wymagają mniejszych dawek przeciwbólowych, niż osoby na terenach zurbanizowanych. Bolesne bodźce są bardziej wytrzymałe na terenach zielonych niż zurbanizowanych. Człowiek toleruje bardziej ból na terenach roślinnych niż betonowych.
Guzy stają się dużo mniej śmiertelne u pacjentów chorych na raka, gdy przebywają one na terenach zielonych. Człowiek mieszkający na zabudowanych terenach miejskich i cierpiący na choroby związane z: chorobami sercowo-naczyniowymi, układu oddechowego, nowotworami płuc, piersi, macicy czy okrężnicy, zdecydowanie częściej umierają od osób zamieszkujących na terenach zielonych.
Współczulny układ nerwowy zmienia się w zależności od terenu zamieszkania: na terenach zielonych jest on mniej aktywny, natomiast tereny zurbanizowane, które stresują człowiek, doprowadzają współczulny układ nerwowy do większej aktywności. Z drugiej strony układ przywspółczulny staje się bardziej aktywny, gdy człowiek jest zrelaksowany i zdrowy.

Jak wskazuje nauka w Polsce: „Istnieje również spadek poziomu adrenaliny we krwi, a także kortyzolu, dwóch głównych hormonów stresu, które są objawami stresu. „Ich obniżenie wyraźnie pokazuje, że ekspozycja na środowisko naturalne jest przyczyną obniżenia poziomu stresu i być może właśnie z tego powodu udajemy się do lasu, do parku, gdzie indziej. na łonie natury, kiedy jesteśmy zestresowani , kiedy jesteśmy zestresowani, wyjaśnia dr Glac: pragnienie spokoju, kiedy czujemy się zmęczeni, kiedy jesteśmy zestresowani i przytłoczeni faktem, że nadal jesteśmy aktywni, normalnym ruchem.”
Aktywność fizyczna jest bardziej wyzwalana i kontynuowana przez człowieka, jeżeli ma on dostęp do terenów zielonych. Zdrowie zwiększa się, gdy ćwiczenia wykonywane są na terenach zielonych. Jest tak, ponieważ wśród drzew i roślin człowiek wdycha do płuc czystsze powietrze. Rośliny dodają do powietrza różne składniki, których nie ma w miejscach bez tych roślin.
Osoby, które nie przebywały zbyt wiele czasu na terenach zielonych, mają tendencję do niedoceniania korzystnego wpływu natury i przyrody na własne zdrowie, zdrowie psychiczne oraz zdrowie innych osób.
Naturalne środowisko, które nie jest doceniane przez osoby, które żyją na terenach zurbanizowanych, będzie nadal przez nich pomijane, ponieważ osoby te nie pragną przebywać na terenach zielonych. Różne choroby: somatyczne, związane z ciałem oraz psychiką człowieka, są bardziej możliwe w zurbanizowanych miejscach.
Tereny zielone pozytywnie wpływają na człowieka, nawet jeśli ten przebywa na ich terenie tylko w środowisku wirtualnym, na ekranie komputera, urządzeniach elektronicznych czy grach komputerowych, a nawet oglądając program o ogrodnictwie. Natura ma wówczas wpływ na ludzkie ciało, mimo, że fizycznie jej nie ma przy człowieku.

Źródło: naukawpolsce