Ile czasu potrzeba na zmaganie się z cieczką?

Cieczka to nie lada wyzwanie dla właściciela psa. Jest to trudny czas nie tylko dla niego, ale również dla samej samicy. Warto wiedzieć jak przygotować się na taką sytuację. Tym bardziej, że nie da się jej całkowicie przewidzieć.

Podstawowe informacje

Tak jak każdy ssak, psy również przeżywają okres godowy. Suczka podczas menstruacji wydziela specyficzne hormony, które przyciągają samce do zapłodnienia. Okres ten nie jest jednak ściśle wytyczony, jeśli chodzi o czas. Każda suczka wchodzi w proces dojrzewania płciowego inaczej. Wiele zależy tu od indywidualnych uwarunkowań oraz od rasy. Psy większe zwykle przechodzą pierwszą cieczkę mając rok lub trochę więcej. Natomiast rasy mniejsze mogą już kopulować w wieku od 6 do 8 miesięcy.
Ile trwa cieczka? Tutaj też nie da się dokładnie określić. Zwykle jest to okres trzech tygodni. W zależności od rasy, może to trwać krócej lub dłużej. Jedno jest pewne. Minimum dwa tygodnie należy zmagać się z psią menstruacją.
Bądź czujny, jeśli zauważysz czerwone plamy lub powiększone miejsca intymne psa. Gdy nie jesteś pewien czy to już, przyłóż delikatnie miękki papier do sromu suczki. Da się zauważyć zmienioną barwę śluzu.

Przygotowanie

Jeśli zauważy się pierwsze oznaki cieczki, warto zaopatrzyć się w specjalne pieluszki. Ułatwią kontrolowanie zachowań psa, a także zaoszczędzą czas na sprzątaniu podłogi. W dodatku trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz ścisłą obserwację. Nie denerwuj się na psa za dziwne i męczące zachowania. To naturalny instynkt, który zagłuszyć jest bardzo ciężko.