Jak stwierdzić, czy mój pies jest szczęśliwy?

Często zastanawiamy się, czy nasze zwierzaki są szczęśliwe, bo same nie potrafią nam tego powiedzieć werbalnie. Ale czym jest szczęście w rzeczywistości? Pojęcie „bycia szczęśliwym” jest złożone nawet dla nas, istot ludzkich i racjonalnych. Jak możemy więc wykryć, czy nasz pies jest szczęśliwy? Dzięki jego wielkiej zdolności do komunikacji niewerbalnej. Oto kilka znaków, które pomogą ci rozpoznać, czy twój pies jest szczęśliwy, czy nie:

1. MA ZRELAKSOWANĄ POSTAWĘ

Jeśli oczy psa są zmrużone i normalnie mrugają, a uszy są opuszczone (choć to zależy od rasy). Jego usta są lekko otwarte, a ciało pozbawione napięcia, to znaczy, że pies jest zadowolony. Jeśli Twój pies nie ma zrelaksowanej postawy, może być spięty z powodu stresu lub strachu. Zestresowane psy są często destrukcyjne, a poczucie zagrożenia może prowadzić do agresji wobec innych psów lub ludzi.

2. PIES MA DUŻO ENERGII

Szczęśliwy pies to pies, który chce się bawić i ruszać, który reaguje na bodźce i nie leży cały dzień nic nie robiąc. Pamiętaj jednak, że eśli pies ma zbyt dużo energii może potrzebować więcej ćwiczeń i spacerów.

4. JEST CIEKAWSKI

W jego naturze leży wąchanie wszystkiego, dotykanie wszystkiego, a nawet, na nasze nieszczęście, wkładanie do ust. Szczęśliwy pies będzie chciał wiedzieć, co jest wokół niego i chętnie będzie badał teren. Jeśli Twój zwierzak nie jest zainteresowany wąchaniem czy przyglądaniem się temu, co znajduje się w torbie z zakupami, jest apatyczny i woli ignorować wszystko i spędzić dzień na spaniu, może być przygnębiony lub smutny.

5. MA APETYT

Ten punkt zależy od wielu zmiennych, ponieważ niektóre psy są wybrednymi zjadaczami. Jednak szczęśliwy pies zazwyczaj dobrze się odżywia. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku ludzi, pies, który ma obniżony nastrój może nie być głodny i może zostawić część jedzenia, które ma zjeść.

CO SPRAWIA, ŻE PIES JEST SZCZĘŚLIWY LUB NIESZCZĘŚLIWY?

Najważniejsze dla szczęścia psa jest jego zdrowie i środowisko. Chory pies prawdopodobnie będzie odczuwał dyskomfort lub niewygodę, co utrudni mu dobry nastrój. Jednak w większości przypadków szczęście naszego pupila jest bezpośrednio związane z tym, jak o niego dbamy i jak go traktujemy. Jeśli chcesz, aby Twój pies był szczęśliwy, musisz zacząć od zabierania go do weterynarza na regularne badania kontrolne, a także wtedy, gdy zauważysz, że pies zachowuje się inaczej niż zwykle i podejrzewasz, że może to być spowodowane problemem zdrowotnym. Szczegóły na temat tego, co sprawia, że pies jest szczęśliwy tutaj: https://puppies.pl/jak-sprawic-aby-twoj-pies-byl-szczesliwy