Jakie zwierzę wybrać?

Psy i koty są najczęściej wybieranymi zwierzakami w naszym kraju. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że przywiązują się do swoich właścicieli. Jako zwierzęta domowe równie często wybieramy króliki czy gryzonie. Nie wymagają one tyle uwagi co pies, dlatego też są dobre dla osób pracujących. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się także terrarystyka. Niezależnie od tego jakie zwierzę wybierzemy, musimy pamiętać, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki do życia.

Jakie zwierzę wybrać?

Posiadanie zwierzaka to odpowiedzialność, która spoczywa na właścicielach. Mowa tutaj o zapewnieniu naszemu pupilowi odpowiednich warunków do życia. Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Między człowiekiem a psem może wytworzyć się szczególna więź. Mamy do wyboru wiele ras psów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Poszczególne rasy różnią się między innymi wielkością czy charakterem. Jedne będą wymagały długich spacerów, a innym wystarczą krótkie przechadzki na świeżym powietrzu. Warto wziąć to pod uwagę kiedy będziemy wybierać daną rasę psa. Pamiętajmy też, że duże psy zdecydowanie lepiej będą czuły się w większym mieszkaniu bądź w domu z ogrodem. Niektóre rasy psów mogą mieć dominujący charakter. W tym wypadku będziemy musieli poświęcić więcej czasu na trening. Posiadanie psa wiąże się z koniecznością wyprowadzania go na 3-4 spacery dziennie. Powinniśmy wybrać także karmę dobrej jakości, co wpłynie na stan zdrowia zwierzaka. Koszt utrzymania psa zależy między innymi od jego wielkości.

Koty są wybierana równie często co psy. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie musimy ich wyprowadzać na spacer. Koty załatwiają się do kuwety, co dla wielu jest dużym plusem. Kot to zatem dobre zwierzę dla osób pracujących. Zwierzęta te lubią się wspinać, dlatego też musimy się liczyć ze zniszczeniami. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie kota, to częściej będziemy musieli wymieniać meble. Zarówno kota, jak i psa możemy kupić w hodowli bądź adoptować. Wszystko zależy od tego czy zależy nam na konkretnej rasie, czy też nie. W schronisku raczej nie znajdziemy rasowego kota. Koszt utrzymania kota nie jest duży, jeśli zwierzak będzie zdrowy. W przypadku chorób czy ewentualnych urazów musimy liczyć się z tym, że leczenie może kosztować nawet kilkaset złotych.

Gryzonie i króliki to zwierzęta, które często wybierane są do domów z dziećmi. Z gryzoni często wybieramy świnki morskie bądź chomiki. Nieco rzadziej decydujemy się na szczura czy myszy. Chomik to dobre zwierzę do bardzo małych mieszkań. Jego klatka nie musi być duża, jednak powinna być wysoka. To samo dotyczy myszy. Szczury potrzebują znacznie większej klatki. Wszystkie gryzonie oprócz chomików są zwierzętami stadnymi. Dlatego też musimy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Dotyczy to również królików. Króliki, a także świnki morskie wymagają dużej klatki, jednak nie musi być ona wysoka. Zwierzęta te potrzebują sporej ilości miejsca, dlatego też nie są dobre do małych mieszkań. Możemy także zdecydować się na małą klatkę, która będzie stale otwarta. Klatka posłuży jako kuweta i miejsce na pokarm czy wodę. Gryzonie będą mogły się w niej schować i odpocząć. Jednak przy takim rozwiązaniu musimy odpowiednio zabezpieczyć pokój. Mowa tutaj między innymi o schowaniu kabli czy zasłonięciu gniazdek elektrycznych. Ceny gryzoni w sklepach zoologicznych nie są duże. Chomika kupimy już za około 10-20 złotych. Króliki są nieco droższe. Ich ceny zaczynają się od 60-100 złotych, w zależności od miejsca zakupu. Szynszyle i koszatniczki to gryzonie, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Szynszyle są większe i wymagają wysokiej klatki. Ich futro jest przyjemne w dotyku. Gryzonie te są stosunkowo płochliwe, jednak z czasem się oswajają. Koszatniczki nie wymagają tak dużej klatki jak szynszyle, gdyż są dużo mniejsze. Swoim wyglądem przypominają wiewiórki. Za koszatniczkę będziemy musieli zapłacić około 60-100 złotych, a za szynszylę około 100-200 złotych. Gryzonie są stosunkowo tanie w utrzymaniu, gdyż ze względu na swój rozmiar dużo nie jedzą. Zwierzęta te także stosunkowo rzadko chorują, oczywiście jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki.

Pies czy kot?

Akwarystyka i terrarystyka to ciekawe hobby dla każdego. Zwierzęta takie jak rybki, krewetki, żółwie, jaszczurki czy węże nie są zbyt wymagające. Najważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie akwarium bądź terrarium, a także wyposażenie. Krewetki nie potrzebują dużo miejsca. Z powodzeniem wystarczy im akwarium o pojemności 20-25 litrów. Ryby akwariowe potrzebują nieco więcej miejsca, dlatego w tym wypadku najlepiej wybrać zbiornik o pojemności 40-100 litrów. Niektóre gatunki potrzebują sporej przestrzeni, i w zbyt małym zbiorniku nie pożyją zbyt długo. Terrarium dobieramy w zależności od zwierzaka, którego chcemy mieć. Jedne będą wymagać wyższego lokum, a inne niskiego i długiego.

1 thought on “Jakie zwierzę wybrać?

  1. Dlaczego nie wybrać kilku rodzajów zwierząt? Rybki to ciekawy element dekoracyjny do domu, a pies wiadomo, członek rodziny.

Comments are closed.