Czy można psa puszczać bez smyczy?

Spacer z psem to świetny forma spędzania czasu z pupilem. Gdy jesteś sam z psem z pewnością puszczasz psa bez smyczy, gdzie pies ma swobodę, gdzie może chodzić na wolnej przestrzeni i powęszyć. To jego na pewno szczęśliwy dzień.

Spacer z psami a przepisy

Od roku wszedł przepis dla właścicieli psów, które będą puszczane bez smyczy od 10 kwietnia 2021 roku.
I tutaj rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 jeśli chodzi o wysokość mandatu nakładanego na to wykroczenie brzemi tak, że właściciel psa za puszczanie go bez smyczy może zostać ukarany w kwocie od 50 złotych do 250 złotych za brak smyczy u psa. Taki mandat został ostatnio wystawiony opiekunowi psa w małej miejscowości niedaleko Katowic – więcej dowiemy się na halokatowice.pl. Natomiast 500 złoty grozi osobom, które nie zachowują ostrożności przy trzymania psa, które stwarza zagrożenie dla innych.

Czy pies musi być zawsze na smyczy?

W nowych przepisach widnieje punkt, że pies zawsze może być zagrożeniem, więc takie zagrożenie będzie karane mandatem. Psa należy kontrolować w każdym przypadku, gdy chcemy z nim wyjść na spacer. Kontrola nad psem jest obowiązkowa i jeśli nasz pies jest zawsze grzeczny to właśnie w tym przypadku może nie być. To tylko pies i należy go pilnować i jedyną opcją jest po prostu mieć psa na smyczy. Tylko my bierzemy odpowiedzialność za swojego psa i to ty musisz innym zapewnić bezpieczeństwo psu i innym w tym otoczeniu.

Wypuszczenie psa ze smyczy

Jeśli chcesz to zrobić, zrób to w takim sposób gdzie nie będziesz sprawiało to to niebezpieczeństwa dla innych. Najlepiej udaj się z psem w takie miejsce, gdzie praktycznie nie ma ludzi, może to być np. las. To miejsce, w którym pies będzie miał przestrzeń do biegania ale i tam należy zachować ostrożność i zawsze mieć smycz w ręku by w razie czego szybko ją przypiąć. Jeśli się również wydarzy sytuacja, w której pies nie zareaguje na komendę i woli latać przed siebie, warto skorzystać z kilku godzin u behawiorysty. Pies, który wyrusza sam pobiegać powinien posiadać adresówke, w razie przypadku ucieczki.