Jak karmić psa?
Żywienie psa jest ważne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, których nasz pupil potrzebuje. Mamy kilka sposobów żywienia psa. Każdy powinien wybrać sposób, który będzie odpowiadał zarówno nam, jak i naszemu pupilowi. Jeśli zauważymy biegunki lub zatwardzenia u psa, to jest to dla nas znak, że musimy zmienić dietę naszego pupila.
Jak karmić psa?
Najczęściej wybieranym sposobem karmienia psa są gotowe karmy, które możemy kupić w sklepie zoologicznym. Te z marketu powinniśmy omijać szerokim łukiem. Zawierają one znikomą ilość mięsa i sporo zbóż, które są ciężkostrawne, a także uczulają psy. Na pierwszym miejscu w składzie karmy powinno być mięso. Dobrej jakości karma dla psa powinna być podzielona ze względu na wielkość i wiek psa. Jest to ważne, gdyż odpowiednia wielkość granulek ułatwi psu spożywanie pokarmu. Sucha karma dla psa jest najczęściej stosowana, głównie ze względu na stosunek ceny do jakości. Za około 100-150 złotych kupimy duży worek karmy dobrej jakości. Z reguły jest to 10-15 kg karmy. Dla średniej wielkości psa wystarczy to na około 3-4 miesiące. Mokra karma to dobre urozmaicenie diety czworonogów. Jednak podawanie jedynie puszek jest dość drogie. Mokra karma dobrze sprawdzi się w przypadku psich seniorów. W wyborze zarówno suchej, jak i mokrej karmy kierujmy się przede wszystkim składem. Często zdarza się tak, że drogie karmy w sklepie zoologicznym mają gorszy skład niż te ze średniej półki cenowej.
Inną opcją karmienia psa jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Wymaga to od nas wcześniejszego zaplanowania zbilansowanej diety. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała pies powinien dostać po 10g warzyw, wypełniacza i mięsa. Wypełniaczem może być ryż, kasza, płatki owsiane, ziemniaki bądź makaron. Aktywne psy powinny dostać 2 razy więcej mięsa, gdyż potrzebują więcej białka. To samo dotyczy szczeniaków. W przypadku szczeniąt warto dodatkowo stosować suplementy, co zapobiegnie ewentualnym niedoborom składników odżywczych. Pamiętajmy również o tym, żeby zaplanować urozmaicone posiłki. Najlepiej robić to na tydzień do przodu. W tym czasie pies powinien dostać kilka rodzajów mięs, ryby, a także podroby. Z ryb najlepiej wybrać dorsza, tuńczyka lub łososia. Z mięs dobrze sprawdzają się kurczak, indyk, wołowina, cielęcina i dziczyzna. Raczej nie podaje się wieprzowiny, gdyż ma sporo tłuszczu. Zdecydowanie lepiej wybrać wołowinę, która oprócz tłuszczu ma sporo białka.
Warunkowanie klasyczne u psów i nie tylko
Kolejnym sposobem żywienia psa jest dieta barf. Polega to na tym, że podajemy psu surowe produkty. Jest to sposób żywienia najbardziej zbliżony do tego, jak w przeszłości odżywiali się przodkowie psów. Możemy podawać tak naprawdę wszystko. Oczywiście 60-70% diety powinno stanowić mięso. Raz w tygodniu możemy podać również ryby. Najlepiej, żeby były to ryby morskie takie jak dorsz, łosoś czy tuńczyk. Powinniśmy uważać na podawanie kości. Zbyt duża ich ilość może powodować zaparcia. Kości powinny stanowić około 10-15% diety naszego czworonoga.