Jak zadbać o psa w upalne dni?

Lato to czas upałów, które są uciążliwe nie tylko dla nas, ale także dla naszych psów. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla szczeniaków, psów starszych i chorych, a także tych o krótkich pyskach. Dlatego też powinniśmy wiedzieć jak zadbać o naszego pupila w czasie upałów.

Jak zadbać o psa w upalne dni?

Jednym z częstych błędów właścicieli psów jest golenie ich w czasie lata. Dotyczy to czworonogów z długą sierścią. Sierść nie tylko chroni psa przed zimnem, ale również przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego też, jeśli planujemy krótkie strzyżenie naszego pupila, to najlepiej zrobić to wiosną bądź pod koniec lata. Wtedy temperatury panującej na dworze są odpowiednie.

Psy z dłuższą sierścią zdecydowanie lepiej znoszą upały. Najgorzej mają zwierzaki z krótką i czarną sierścią. Czarny kolor sprawia, że szybciej się nagrzewają. Długie spacery w lecie powinny być rano bądź wieczorem. Wtedy temperatury są w okolicach 20 stopni, co jest optymalne dla psa. Kiedy wychodzimy z psem w środku dnia, spacer powinien być krótki. Warto także udać się w miejsca zacienione. Będzie to dobre zarówno dla nas, jak i naszego czworonoga. Jeśli nasz pupil spędza czas w ogrodzie, to stwórzmy zacienione miejsce, w którym pies będzie mógł się schłodzić. Dobrze sprawdzi się ręcznik namoczony w zimnej wodzie bądź mata chłodząca.

Dodajmy, że w wielu miejscowościach w Polsce są specjalne fontanny, gdzie można się napić przefiltrowanej wody lub też można się schłodzić z powodu upałów. Takie rozwiązania znajdziemy m.in. w Chełmie, o czym możemy przeczytać na stronie https://chelminfo.pl.

Pies w ogrodzie

Posiadanie domu z ogrodem pozwala nam na postawienie basenu z wodą. Basen dla psa nie musi być duży. Wystarczy taki o wysokości 20-30 cm, co pozwala psu się położyć w zimnej wodzie. Mieszkańcy bloków mogą zakupić maty chłodzące. Mata zawiera w sobie specjalny żel chłodzący. W sklepach znajdziemy szeroki wybór produktów tego typu. Niektóre maty wystarczy położyć na zimnej podłodze w zacienionym miejscu naszego domu. Inne wymagają włożenia do lodówki na około 30 minut przed użyciem. Mata chłodząca przyda się nie tylko w domu, ale także w czasie wakacyjnych podróży z psem. Wystarczy umieścić matę na spodzie transportera bądź bezpośrednio na siedzeniu w samochodzie.

Dobrym pomysłem na schłodzenie psa jest podawanie mu kostek lodu. Kostki lodu nie tylko schłodzą psa, ale również zadbają o jego odpowiednie nawodnienie. Wraz z wodą możemy zamrozić kilka granulek suchej karmy. W sklepach znajdziemy także specjalne lody dla psa, które przygotowujemy kilka godzin przed podaniem. Nie powinniśmy jednak podawać kostek lodu, jeśli pies często choruje.

Jak schładzają się psy?

Psy schładzają się poprzez dyszenie. Dlatego też nie powinniśmy zakładać psu kagańca na spacery. Utrudnia to termoregulację, co może skończyć się udarem cieplnym. W upalne dni powinniśmy dobrze obserwować naszego pupila. Nagle pojawiające się biegunki, wymioty, nadmierne dyszenie, trudność w utrzymaniu równowagi, nadmierne ślinienie, brak apetytu, drżenie mięśni, a także apatia to oznaki udaru cieplnego. Kiedy zauważymy u naszego pupila te objawy powinniśmy jak najszybciej schłodzić naszego pupila np. przy użyciu ręcznika naliczonego w zimnej wodzie. Kolejnym krokiem jest udanie się do weterynarza.