Jak nauczyć szczeniaka czystości w domu?

Nowy pies, zwłaszcza szczeniak to zawsze ogromna radość, ale też i mnóstwo obowiązków. Wychowanie małego psiaka nie jest łatwe i trzeba mu poświęcić sporo czasu, aby cieszyć się towarzystwem zrównoważonego i przyjaznego psa. Podstawą jest nauka zachowania czystości. Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Spacery

Najważniejszym aspektem nauki czystości jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości spacerów. Szczeniak nie potrafi wstrzymać potrzeb fizjologicznych przez dłuższy czas, dlatego bez częstego wychodzenia nauka nie ma szans na sukces. Ile razy dziennie wychodzić ze szczeniakiem na spacer? Od 8 do 10 razy każdego dnia! Na szczęście, z czasem ilość spacerów ulega zmniejszeniu, a pęcherz staje się coraz bardziej wytrzymały. Warto przy tym pamiętać, że jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy (co najmniej 30 minut), 2 powinny trwać około 10 minut. Pozostałe mogą być krótkie i służyć tylko szybkiemu zaspokojeniu potrzeb.

Nagradzanie

W nauce dowolnej czynności niezwykle ważne jest nagradzanie psa. I nie ma tu znaczenia, czy jest to nauka czystości u szczeniaka, czy też nauka skomplikowanej sztuczki. Nagroda daje psu informacje, że dobrze wykonał zadanie oraz mobilizuje go do dalszej nauki lub powtarzania pożądanej czynności. Nagradzanie może polegać na:

• podaniu przekąsek – idealne będą tu szkoleniowe przysmaki dla psa, które są małymi kąskami;
• zabawie, może to być szarpak, piłka dla psa, czy inne zabawki dla psów;
• głaskaniu;
• słownej pochwale;
• możliwości swobodnego biegania – dla wielu psów to doskonała nagroda, ale czworonóg musi być już nauczony powrotu do właściciela na zawołanie.

Słowną pochwałę najlepiej stosować za każdym razem, nawet przy podaniu smaczka, czy zabawie. Ważne też, aby nagrodę podać bezpośrednio po tym, jak pies załatwi swoje potrzeby na dworze. Zaleca to treserka psów z Kędzierzyna, a więcej porad od specjalistki znajdziemy na stronie Info Kędzierzyn.

Ignorowanie

Trzeba pamiętać, że na początku nauki psu mogą zdarzać się wpadki. W takiej sytuacji nie należy na psa krzyczeć ani tym bardziej stosować przemocy fizycznej. Najlepiej całą sprawę zignorować. Jakakolwiek reakcja może nasilić problem, wywołać u psa nerwicę, a przede wszystkim być niezrozumiała dla psiaka. Skoro szczeniak nie będzie rozumiał, za co dostaje naganę lub reprymendę, to nie ma szans, aby jego zachowanie się zmieniło. Dlatego opiekunowie powinni spokojnie posprzątać „niespodziankę” i pamiętać, że opanowanie potrzeb fizjologicznych może trochę potrwać. Niektóre psiaki bardzo szybko uczą się czystości, a inne potrzebują na to trochę czasu.