Jak często odrobaczać psa?

Regularne odrobaczanie psa jest elementem profilaktyki, o którym wielu właścicieli zapomina. Dzieje się tak głównie dlatego, że opiekunowie nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo ich pupil może złapać pasożyty. Co powinniśmy wiedzieć na temat odrobaczania psów?

Jak wygląda kalendarz odrobaczania psa?

Nie da się udzielić prostej odpowiedzi na pytanie, jak często należy odrobaczać psa. Częstotliwość profilaktyki przeciwpasożytniczej zależy od wielu różnych czynników. Ustalając kalendarz odrobaczeń bierze się pod uwagę miedzy innymi tryb życia psa, wiek i stan zdrowia. Zwykle u zdrowych psów w sile wieku, które nie są szczególnie narażone na kontakt z pasożytami wewnętrznymi, zaleca się odrobaczanie co 3-4 miesiące. Oprócz tego warto kilka razy do roku zbadać kał pod kątem obecności pasożytów, by trzymać rękę na pulsie.

Większą częstotliwość odrobaczania zaleca się u psów żyjących w dużych skupiskach zwierząt, hodowlanych, sportowych czy pracujących, ponieważ są one znacznie bardziej narażone na złapanie robaków. Pod uwagę należy wziąć również czworonogi, które mają stałą styczność z dziećmi i osobami starszymi, ze względu na możliwość transmisji pasożytów na ludzi z osłabioną odpornością. Częściej odrobaczać należy również zwierzęta, które dużo biegają luzem oraz te mające tendencję do koprofagii.

Odrobaczanie szczeniąt – jak często?

Jeszcze inny protokół odrobaczania psa pojawia się w przypadku szczeniąt. W przypadku młodych, dorastających organizmów brak profilaktyki przeciwpasożytniczej może skutkować znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, zahamowaniem rozwoju, a nawet śmiercią czworonoga. Z tego powodu zaleca się, by pierwszego odrobaczenia dokonać już w drugim tygodniu życia szczenięcia, jednocześnie u całego miotu oraz suki karmiącej. Następną dawkę podawać należy zgodnie ze wskazaniami lekarza weterynarii, w zależności od potrzeb i wybranego środku.

Jak rozpoznać, że pies ma pasożyty?

Zarażenie pasożytami wewnętrznymi często przebiega bezobjawowo przez bardzo długi czas. Oznacza to, że ciężko jest zauważyć, że pies zmaga się z zarobaczeniem, póki sytuacja nie stanie się naprawdę groźna dla jego zdrowia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie odchodów naszych zwierząt pod kątem pasożytów.

Gdy „robaki” zaczną dawać się we znaki, możemy zaobserwować objawy takie jak osłabienie, biegunka, wymioty, brak apetytu, wzdęcia, powiększony obrys brzucha, saneczkowanie (reakcja na świąd w okolicy odbytu), pogorszenie stanu skóry i okrywy włosowej czy odwodnienie. Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z tych symptomów, powinniśmy niezwłocznie udać się do gabinetu lekarza weterynarii.