Stosowanie kar negatywnych u psów

pies

Kiedy decydujemy się na adopcję szczeniaka lub dorosłego psa, staje się on członkiem rodziny i naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu dobrego wychowania, zaspokojenie wszystkich jego potrzeb i zagwarantowanie mu optymalnej jakości życia, wolnego od cierpienia, strachu i stresu. Wielu opiekunów uważa jednak, że najlepszym sposobem uczenia psa zachowania jest karanie, czyli besztanie go za każdym razem, gdy zachowa się w sposób niepożądany. Sformułowania takie jak „mój pies wie, że źle postąpił” umacniają przekonanie, że krzyk, bicie czy znęcanie się nad psem jest pożyteczne i konieczne do jego wychowania, podczas gdy tak nie jest.

Tradycyjne szkolenie, polegające na korygowaniu zachowań za pomocą kar i gróźb, oprócz wielu innych negatywnych skutków, wywołuje trwały stan lękowy u psów, które w wielu przypadkach hamują swoje zachowania z tego prostego powodu, że boją się swoich opiekunów. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do problemów zdrowotnych i poważnych zmian behawioralnych u zwierzęcia.

Na czym polega kara negatywna?

Kara negatywna polega na usunięciu z otoczenia zwierzęcia przyjemnego bodźca po wykonaniu przez nie niepożądanego zachowania. Przykładem negatywnej kary może być odebranie psu uwagi, zaniechanie zabawy z psem lub wstrzymanie podawania mu przekąsek.

Kara negatywna zawsze cieszyła się lepszą reputacją niż kara pozytywna, ponieważ rzeczywiście pozwala wyeliminować lub ograniczyć pewne zachowania bez konieczności zastraszania lub atakowania zwierzęcia, opierając się po prostu na idei pozwalania na zanikanie zachowań poprzez wycofanie wzmocnienia. Z karą negatywną wiąże się jednak pewien problem, a mianowicie często trudno jest ją prawidłowo stosować i wymaga ona pewnego doświadczenia ze strony opiekuna.

Jeśli lubisz odkrywać różne ciekawostki, definitywnie musisz zerknąć na www.wysylkowa.pl, gdzie znajdziesz ich całe mnóstwo.

Z jednej strony opiekun musi się upewnić, że w momencie stosowania kary negatywnej w otoczeniu znajduje się coś, co można usunąć, oraz że bodziec ten jest rzeczywiście pozytywny i pełni rolę wzmacniającą dla zwierzęcia, w przeciwnym razie jego usunięcie nie przyniesie żadnego efektu. Z drugiej strony kara negatywna nie jest skuteczna w eliminowaniu wszystkich zachowań, ponieważ te, które mają charakter samonapędzający się, nie zostaną łatwo wyeliminowane za pomocą tej praktyki.

Kiedy i jak stosować karę negatywną u psów?

Kiedy mówimy o eliminowaniu zachowań takich, których pies się nauczył i które powtarza, ponieważ skojarzył je z nagrodą (np. szczekanie na opiekuna, żeby rzucił mu piłkę), kara negatywna może być przydatna i jest oczywiście mniej szkodliwa niż kara pozytywna. W tym konkretnym przypadku karą byłoby całkowite przerwanie zabawy, gdy pies zacznie szczekać, zatrzymując piłkę. Gdy szczekanie ustanie lub zwierzę wykona bardziej odpowiednie zachowanie, gra jest kontynuowana. W ten sposób, ponieważ pies nie otrzymuje tego, czego oczekuje, związek między zachowaniem a czynnikiem wzmacniającym zostaje osłabiony, a czynnik wzmacniający ostatecznie wygasa.