Otyłość u psa – jak z nią walczyć?
Otyłość to niewątpliwie groźna choroba, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Jednak jako ludzie często patrzymy na zwierzęta zupełnie innym wzrokiem i dlatego tego tak nie dostrzegamy, jak w przypadku ludzi. Jednak co by nie mówić, to otyłość jest problemem współczesnego świata. I problem ten dotyczy i ludzi i zwierząt. Wydaje się, ze wpływ na to mają przede wszystkim czynniki genetyczne i środowiskowe, ale również i zdrowotne oraz żywieniowe.
Jakie czynniki wpływają na otyłość u psa?
Pies może być otyły z różnych powodów. Najczęściej wpływ mają na to takie elementy jak:
- wiek,
- rasa,
- żywienie,
- sterylizacja/kastracja,
- zbyt mała aktywność fizyczna,
- stres.
Jak sprawdzić czy pies ma nadwagę?
Jeśli podejrzewamy otyłość u naszego czworonoga, to w zasadzie niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Masa ciała nie może przekraczać 30% prawidłowej masy – jeśli przekracza, to wtedy mówimy o otyłości. Ocenę masy ciała dokonujemy wskaźnikiem BCS. Warto pamiętać, że otyłość jest przyczyną wielu innych chorób. Otyłość u psa może powodować inne choroby, takie jak:
- problemy z tarczycą,
- chorobę wątroby,
- cukrzyca,
- spadek odporności,
- stan zapalny stawów,
- nadciśnienie,
- wiele więcej.
Odchudzanie to proces wymagający czas
Najrozsądniejszym wyjściem z otyłości to zadbać o naszego pupila, zaczynając od prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej. Zanim wybierzemy odpowiednią karmę, niezbędne jest wykonanie badania krwi i moczu. Badania pozwolą wybrać odpowiednią karmę, dzięki której pies będzie się optymalnie odżywiał.
Czym karmić psa?
Aby uchronić psa przed nadwagą nie powinniśmy dawać resztek ze stołu i ludzkiego jedzenia. Może on mieć po nich wzdęcia i problem żołądkowe, ale nie tylko. Właściciel, którego pies cierpi na otyłość może przygotować sam dietę dla pupila, ale może też skorzystać ze specjalnych karm.
Gotowe karmy są wzbogacone w niezbędne składniki odżywcze. Karmy gotowe występują m.in. pod postacią obniżonej zawartości tłuszczu i o zwiększonej zawartości włókna pokarmowego. Jednak mimo wszystko i tak powinniśmy przestrzegać zalecanej ilości karmy.
Jeśli chcemy poważnie podejść do tematu otyłości u psa, to dieta przygotowana przez właściciela powinna być opracowana na każdy dzień tygodnia. Jednak nie zapomnijmy, że pies na diecie nie powinien odczuwać głodu, zapewnijmy mu odczucie sytości.
Wysiłek fizyczny czy to odpowiednia forma odchudzająca dla psa?
Chcąc zmniejszyć wagę ciała u psa to jednak często sama dieta nie wystarcza. Dlatego warto dodać lub zwiększyć mu aktywność fizyczną. Możemy z psem wychodzić na częstsze, ale krótsze 15 minutowe spacery. Oprócz tego warto dodać inne aktywności, jak np. rzucanie piłki na dworze lub pływanie na basenie. Jednak nie zapominajmy, że psy mają nieco mniejszą aktywność, dlatego u nich nadmierny wysiłek może spowodować kontuzję.
Niewątpliwie dobrym sposobem na kontrolowanie diety jest prowadzenie notatek z tym związanych. Po prostu jeśli chcemy odnieść sukces, to musimy być zaangażowani w sam proces odchudzania. Zmieńmy przyzwyczajenia psa, pamiętając o tym, że każdy otyły pies potrzebuje swojego pana, który zadba o jego dobro i zdrowie.